We understand that not everyone may be in a position to contribute financially to our crowdfunding campaign, and that's perfectly okay! There are still plenty of meaningful ways you can be a valuable part of this journey by spreading the word about our campaign on social media and among your connections, sharing feedback and ideas for improvement, and celebrating important milestones with us. Every form of help is appreciated, and we thank you for being a part of our journey!
About Us
We are a group of artists, curators, and creators from different backgrounds coming together to celebrate Dziady and share this moment with you. Here is a little more about the individuals behind this project and campaign. =)
Anna Jarosz
Anna Jarosz is a visual artist who’s practice focuses on trauma and abjection in relation to bodies. Her main research interests are focused around the variation of embodied traumatic experiences, with a large focus being on issues surrounding gender inequality. Jarosz looks into notions of body memory and the collective aspects of trauma trapped in the physical presence of the social body.
Agatha Lewandowski
Agatha Lewandowski is a German/Polish artist and composer working in an intersection between art and science. Her curiosity about sonic phenomena and their potential to manipulate matter, spaces or the mind and body led her to adopt a scientific and methodological approach that ultimately manifested in the form of installations, sound compositions, sound drawings and performances.
Kata Kwiatkowska
Kata Kwiatkowska is a freelance photographer, movement artist, and costume designer from Poland, currently based in Berlin. Her creation process in both photography and dance is based in intuitive movement, putting focus on sensations and allowing the subconscious to take lead to then contrast it with ordinary
Zeren Oruc
Zeren Oruc is an independent curator dedicated to exploring and addressing modern issues of ecology, society, and sustainability through interdisciplinary artistic projects. Her practice revolves around decentralized and non-hierarchical approaches rooted in long-term collaborations, with the intention of establishing an environment that fosters open conversation and care.
PL
O Projekcie
Boszki to wystawa sztuki i performans oraz uczta, która jest uhonorowaniem i rekonstrukcją tradycyjnego obrzędu Dziadów, które według starożytnych kultur słowiańskich pozwala nam – istotom Żywym na ponowne połączenie się z wędrującymi duszami i duchami.
Po miesiącach wspólnej pracy artystek Anny Jarosz, Agaty Lewandowskiej, Katy Kwiatkowskiej i kuratorki Zeren Oruc, początkiem listopada, jako inaugurację Słowiańskiej Pory Ciemnej, zaprezentujemy efekty naszej współpracy w galerii w Berlinie.
Dlaczego Dziady?
Przyglądamy się Dziadom, ważnemu obrzędowi kulturowemu w polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i wielu innych wschodnich tradycjach ludowych, jako sposobowi na zrozumienie dzisiejszych społeczności. Mamy nadzieję, że w ten sposób spotkamy się we wspólnej solidarności i zaprosimy wzajemne zrozumienie wśród tych, którzy podzielają tę tradycję.
Jako punkt wyjścia do omówienia wybrałyśmy Dziady, a nasza wystawa opowiada o:
- Byciu razem i życiu w społeczności
- Poczuciu kobiecości i jej opresji
- Tradycjach ludowych i ich znaczeniu w świecie współczesnym
- Więziach międzypokoleniowych
- Stosunku do śmierci i żałoby
Aby powołać projekt do życia i zrealizować go w najlepszy możliwy sposób, potrzebujemy Twojego wsparcia! Dla nas to nie tylko moment, w którym zaprezentujemy efekty współpracy twórczej, ale także okazja do nawiązania kontaktu z polską diasporą w Berlinie – drugą co do wielkości grupą mniejszościową w mieście. To także doskonały moment do dyskusji na temat zmiany dyskursu kultur Europy Wschodniej i naszych przeplatających się więzi.
Co oferujemy w zamian za wsparcie naszego projektu?
Aby rozpocząć tę artystyczną przygodę, z radością przedstawiamy kolekcję przedmiotów i doświadczeń, które pozwolą Ci lepiej poznać to, o czym chcemy opowiedzieć.
Każda oferta została starannie dobrana, aby obudzić Twoje zmysły i przenieść Cię do świata niezwykłości i naszej twórczości. :)
Anna Jarosz oferuje limitowaną edycję specjalnie przygotowanych na tę okazję wydruków artystycznych i internetową sesję Art-Tarot, podczas której zaprosi Cię do zagłębienia się w połączenie sztuki i mistycyzmu.
Kata Kwiatkowska dzieli się swoją praktyką badawczą ruchu sensorycznego i zaprasza w podróż samopoznania i eksploracji. Czerpiąc inspirację z starosłowiańskich rytuałów dzięki transformacyjnemu podejściu do świadomości ciała i za pomocą ekspresji ruchu przetłumaczymy te wartości na język współczesny.
Jako kolektyw wyślemy Ci odręcznie pisane pocztówki zaprojektowane przez Annę, zorganizujemy dla Ciebie indywidualne oprowadzanie po wystawie lub ugościmy Cię na celebracyjnej kolacji Dziadach Rekonstrukcyjnych, podczas których poznasz kulisy świata artystów i ich procesu twórczego .
Możesz dowiedzieć się więcej o naszych ofertach po prawej stronie, klikając poszczególne korzyści.
Cele i budżet pozyskiwania funduszy
Nasz projekt jest całkowicie wolny od ryzyka ze względu na nasze niezachwiane zaangażowanie w jego realizację, niezależnie od wyniku zbiórki. Jednak dzięki Twojemu hojnemu wsparciu możemy uniknąć dźwigania całego ciężaru finansowego z własnej kieszeni. Twój wkład pozwoli nam zwiększyć zakres, jakość i wpływ projektu poza to, co mogłybyśmy osiągnąć samodzielnie. Twoje wsparcie jest wyrazem poparcia dla naszego projektu, ale także potwierdzeniem ciężkiej pracy, kreatywności i pasji, które w niego wkładamy.
Oto jak Twój wkład przyczyni się do powstania wystawy:
20% naszego celu:
- Pokrycie kosztu materiałów
- Produkcja dzieł sztuki (od materiałów rzeźbiarskich po tkaniny)
- Wynajem sali prób
- Materiały i druk na wystawę i performance
50% naszego celu:
- Oprócz powyższej listy
- Dokumentacja wystawy i performance (foto i wideo)
- Komunikacja wizualna
- Poczęstunek w czasie wernisażu
100% naszego celu
- Oprócz powyższej listy
- Sfinansowanie podróży i zakwaterowania artystek
- Wynagrodzenie twórczyń, które pomogły tchnąć życie w ten projekt
Inne sposoby, żeby wesprzeć nas projekt
Rozumiemy, że nie każdy może być w stanie wspomóc finansowo naszą kampanię crowdfundingową i nie ma w tym absolutnie nic złego!
Istnieje wiele znaczących sposobów, w jakie możesz być częścią tej podróży, na przykład rozpowszechniając informacje o naszej kampanii w mediach społecznościowych i wśród swoich znajomych, dzieląc się opiniami i pomysłami na ulepszenia oraz świętując z nami ważne kamienie milowe. Każda forma pomocy jest doceniana i dziękujemy za bycie częścią tego projektu! :)
O nas
Jesteśmy grupą artystek, kuratorek i twórczyń z różnych środowisk, które wspólnie celebrują Dziady i zapraszają Cię do przestrzeni twórczej. Poniżej znajdziesz więcej informacji o osobach stojących za tym projektem i kampanią. =)
Anna Jarosz
Anna Jarosz jest artystką wizualną, której praktyka koncentruje się na traumie i abjekcji w odniesieniu do cielesności. Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół różnorodności ucieleśnionych traumatycznych doświadczeń, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z nierównością płci. Jarosz przygląda się pojęciom pamięci cielesnej i zbiorowym aspektom traumy uwięzionej w fizycznej obecności ciała społecznego.
Agatha Lewandowski
Agatha Lewandowski to niemiecko-polska artystka i kompozytorka działająca na pograniczu sztuki i nauki. Jej zaciekawienie zjawiskami dźwiękowymi i ich możliwości manipulowania materią, przestrzenią lub umysłem i ciałem skłoniła ją do przyjęcia naukowego i metodologicznego podejścia, które ostatecznie przejawiało się w postaci instalacji, kompozycji dźwiękowych, rysunków dźwiękowych i performansów.
Kata Kwiatkowska
Kata Kwiatkowska jest niezależną fotografką, artystką ruchową i projektantką kostiumów z Polski, obecnie mieszkającą w Berlinie. Jej proces twórczy zarówno w fotografii, jak i tańcu opiera się na intuicyjnym ruchu, skupieniu się na doznaniach i pozwalaniu podświadomości na przejęcie inicjatywy, a następnie skontrastowanie jej ze zwyczajnością.
Zeren Oruc
Zeren Oruc jest niezależną kuratorką zajmującą się badaniem i rozwiązywaniem współczesnych problemów związanych z ekologią, społeczeństwem i zrównoważonym rozwojem poprzez interdyscyplinarne projekty artystyczne. Jej praktyka obraca się wokół zdecentralizowanego i niehierarchicznego podejścia zakorzenionego w długoterminowej współpracy, z zamiarem stworzenia środowiska sprzyjającego otwartej rozmowie i trosce.